Fumo Blog

Jak kupujemy meble i dodatki do wnętrz? Może warto coś zmienić?

świadome kupowanie

Pamiętam, jak paręnaście lat temu siedziałam u dziadka w pokoju. Miał taką wielką drewnianą szafę, która za każdym razem skrzypiała, gdy ją otwierał. W rogu stała potężna komoda z kryształami, a stół na środku pokoju miał tak ciężkie blaty, że zawsze kilka osób musiało go rozkładać.
Wtedy te meble wydawały mi się mało nowoczesne i chętnie zrobiłabym rewolucję w pokoju dziadka. Jednak gdybym dziś była w ich posiadaniu, byłabym prawdziwą szczęściarą.

 

Czy jesteśmy zaplątani w spiralę zakupów?

Konsumpcjonizm sprawia, że nadmiernie przywiązujemy wagę do dóbr materialnych i chętnie sięgamy po coraz to nowe. Dotyczy to również ciągłego kupowania nowych mebli i dodatków do wnętrz.

meble industrialne na zamówienie

Właściwie nie zastanawiamy się, jak zostały one wyprodukowane lub co się z nimi stanie po wystawieniu ich na śmietnik. Media napędzają nas reklamą i skutecznie zachęcają do kolejnych zakupów, a internet aż huczy od promocji i kusi do kliknięcia „kup teraz”. Ustalenie granicy, gdzie zaczyna się konsumpcjonizm, nie

spowoduje, że przestaniemy kupować i wyrzucać meble. Raczej powinniśmy uświadomić sobie skąd biorą się nasze nawyki oraz jakie niosą konsekwencje. Wtedy być może staniemy się bardziej świadomymi konsumentami, dbającymi o nas samych i naszą planetę.

 

Wybieraj meble loftowe z rozmysłem.

Czas przemija i moda na pewne rzeczy również, a niewielu z nas zastanawia się, jak wykorzystać dawny mebel w inny sposób. Jak go zmienić, aby pasował do obecnych trendów. Gdzieś w latach 90. przestaliśmy cenić te przedmioty, które już mamy i zaczęliśmy zastępować je nowymi. Powstało wiele sieci meblowych, które oferują ładne meble i dodatki w bardzo przystępnych cenach. Tylko czy są one równie trwałe co ponadczasowe?

 

Myślę, że zależy to od tego, z czego są wykonane. Meble z płyt, które imitują drewno, raczej nie pozwolą na wydobycie z nich tego, co możemy uzyskać, odnawiając stary drewniany mebel. Często jest to po prostu niemożliwe, bo płytom, które się porozklejały i rozeszły nie sposób przywrócić pierwotnego blasku. Co nie oznacza, że meble z płyt mamy wyrzucić. Przecież mogą pójść dalej w świat, w drugi obieg, i służyć w innym domu.

 

designerskie wieszaki do przedpokoju

Designerski wieszak ścienny LOPA

Dodatki drewniane i ich uniwersalność.

Zróbmy przystanek przy dodatkach, które goszczą w każdym wnętrzu.
Dlaczego, gdy Twój drewniany wieszak w przedpokoju traci kolor, masz zastąpić go innym, a nie nadać mu nowej barwy i nie wykorzystać go na przykład w łazience?
Pewnie najzwyczajniej w świecie nie zastanawiasz się nad tym, jak możesz użyć go inaczej lub po prostu nie masz czasu, żeby się tym zająć.

Czy jednak wiesz, że wyrzucenie tego wieszaka, stanie w korku do sklepu meblowego, wybranie nowego wieszaka, odczekanie w kolejce do kasy i ponowne stanie w korku w drodze powrotnej zajmie Ci tyle samo czasu, ile potrzeba na odrestaurowanie tego przedmiotu? Zapewne jeszcze zdążysz przy tym napić się ulubionej kawy.

To nie dla Ciebie? Zawsze możesz zlecić metamorfozę Twojego wieszaka firmie, która profesjonalnie się tym zajmie, a Ty nie będziesz tracić swojego cennego czasu.

Nowe życie drewnianych dodatków.

Świetnym przykładem może być tu także półka loftowa wisząca LOFA, znajdująca się na naszej stronie. Przyjrzymy się jej zatem bliżej. Widzimy tutaj dwie podstawy z naturalnego modrzewiowego drewna i solidny metalowy stelaż. Niby prosta konstrukcja, a widać, że mamy do czynienia z porządnym meblem.

Dlaczego akurat ta półka metalowa industrialna?

Ponieważ tak, jak w przypadku naszych innych dodatków industrialnych jest wykonywana ręcznie i to od Ciebie zależy, jak designerska półka LOFA będzie wykończona i gdzie ją umieścisz. Jest to mebel ponadczasowy o wielu twarzach. Możemy ją zabezpieczyć naturalnym woskiem lub nadać podstawom trochę koloru. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić długość półek lub dodać więcej rzędów. Również stelaż, tu pomalowany na czarno, może mieć inny kolor, a sama jego forma inny, ale równie trwały profil.

 

Ponadczasowość zwycięża nad chęcią kolejnego zakupu.

półki drewniane industrialne

Podwójna półka wisząca LOFA

Najważniejsze jest to, że po pewnym czasie, gdy będziesz chciał(a) zmienić wystrój swojego wnętrza, półka znajdzie swoje miejsce w innym pomieszczeniu. Możesz ją również przemalować i dodać kilka metalowych elementów, aby półka industrialna nabrała trochę innego charakteru. Zauważ, co tu się wydarzyło. Dzięki temu, że po pewnym czasie półka nie została wyrzucona, nadmierny konsumpcjonizm zrobił krok w tył. Natomiast Ty zyskałeś(aś) ponadczasowy dodatek.

Tak może się stać nie tylko w przypadku tej półki, czy wieszaka, ale także w przypadku każdego mebla lub dodatku w Twoim domu wykonanego z trwałych materiałów, które można odnawiać.

 

Cenne dodatki industrialne w konsumpcjonizmie

Nikt nie każe Ci zrezygnować całkowicie z zakupów. Po prostu zastanów się przed kolejnym kupnem nowego krzesła, czy też stolika, jak można go wykorzystać i zmienić za jakiś czas. Sprawdzaj z jakich materiałów wykonany jest dany przedmiot i wybieraj takie, które posłużą na długi czas, a nie chwilę. Szukaj mebli i dodatków z litego drewna i metalu. Nawet jeśli po paru latach nie będziesz ich chciał(a), możesz je oddać lub odsprzedać (często z zyskiem) komuś innemu.

Świetnie wiem, że im bardziej coś jest na wyciągnięcie ręki, tym łatwiej zapominamy o alternatywnych rozwiązaniach. Może jednak warto doszukać się w meblach i dodatkach czegoś więcej niż tylko tymczasowej ozdoby Twojego wnętrza?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.