Fumo Blog

Minimalizm. Droga do szczęścia i życia po swojemu.

minimalista

Kiedyś traktowałam zakupy, jako ulubioną rozrywkę. Chęć posiadania mnóstwa ubrań, kosmetyków, dodatków zagłuszała głos rozsądku w głowie, który podpowiadał, że nie warto kupować wiele, a poświęcić uwagę temu, co najbardziej przydatne. Takim sposobem większość zakupów leżała nawet z metkami, nigdy nie użyta lub nie założona.

Dziś również lubię robić zakupy, jednak jestem już bardziej świadomą osobą. Dlatego wiem, że warto wybierać rozwiązania, które będą dawać radość z tego co się posiadam, ale jednocześnie nie przesłonią tego co w życiu najważniejsze. Do tego momentu doprowadził mnie minimalizm, który świetnie określają słowa Leo Babauta: “Staraj się żyć wyłącznie z tym, co niezbędne, a radość czerp z działania, spędzania czasu z ludźmi, tworzenia, a nie posiadania i kupowania dóbr materialnych”.

Tym cytatem chcę Ci uchylić drzwi do minimalizmu i pokazać jak wprowadzić go do swojego codziennego życia. Być może natchnę Cię do drobnych zmian?

 

Proste wnętrze minimalisty

półka metalowa industrialna

Podwójna półka wisząca ZILA

Minimalistyczne wnętrze to przewaga stylów, które są proste i skromne, a więc króluje tu styl skandynawski, industrialny lub japandi. Barwy nie przytłaczają przestrzeni, a kształty i formy przedmiotów, które się tam znajdują, nie narzucają się i tworzą spokojną całość.

W minimalizmie kładziemy nacisk na to, aby posiadać mniej, mniej kupować i wykorzystywać w różny sposób to, co już mamy. Posiadanie dużej ilości przedmiotów i ciągła gonitwa za pieniądzem na koniec dnia niekoniecznie jest tym co przynosi szczęście. Dlatego też minimalizm stawia na jakość na przykład mebli i dodatków, a nie ich ilość.

W minimalistycznym wnętrzu, które kocha Fumo, królują meble i dodatki z naturalnych materiałów, będące po znudzeniu się nimi inspiracją do modyfikacji otaczającej przestrzeni.

Nie byłabym sobą, gdybym nie napomknęła, jak w minimalistycznym wnętrzu świetnie sprawdzą się nasze dodatki industrialne, ale o nich opowiem Ci w kolejnym artykule😉

 

Ponadczasowa garderoba minimalistki

Minimalizm zagościł również w szafach. Zaglądając do nich, możesz dostrzec inspiracje capsule wardrobe, czyli szafę z minimalną ilością ponadczasowych, niewychodzących z mody ubrań.

szafa mimimalistkiKluczem do sukcesu są tu ubrania i dodatki, które wykonane są z dobrej jakości materiałów. Wybierając się na zakupy, stawiamy na ubrania, które współgrają z tym, co już znajduje się w naszej szafie. Dzięki temu unikamy stania godzinami przed garderobą i zastanawia się, co tu do siebie pasuje. Co nie oznacza, że chodzimy ciągle w białej koszulce i jeansach. Po prostu żyjemy po swojemu, w swoim własnym minimalnym i klasycznym stylu, tym samym oszczędzając czas na to, co nam sprawia przyjemność i pobudzaniu kreatywności do tworzenia dla Ciebie nowych dodatków industrialnych.

 

Otoczenie minimalisty

Minimalizm zaprzyjaźnił się także z tym, co znajduje się w głębszej warstwie naszych przestrzeni. Dlatego nie tylko wystrój, czy garderoba są tu punktem odniesienia, ale także organizacja.

Systemy przechowywania są dobrze przemyślane, aby znajdujące się w nich przedmioty były na wyciągnięcie ręki i nie obrastały w warstwy kurzu, stojąc na komodach. Wewnątrz kuchennych szafek nie panuje chaos, a sama ich zawartość ograniczona jest do ilości niezbędnych przedmiotów oraz liczby domowników. Również w salonie nie spotkasz dużej ilości figurek, które trzeba często odkurzać. Znajdziesz tu klasyczne meble oraz dodatki, które nie przytłaczają i nie wymagają gruntownych porządków.

W minimalistycznym otoczeniu Fumo zawsze króluje ład i harmonia. Wnętrze jest tak zorganizowane, aby zbędne przedmioty nie stały na blatach, a wybrane dodatki dobrze komponowały się z całym pomieszczeniem.

 

Minimalizm i jego funkcja w kuchni

przybornik drewniany na biurko

Przybornik drewniany na biurko JAZO

W gotowaniu głównymi zasadami, którymi kierujemy się w minimalizmie to: szybko, prosto i zdrowo.

Przed każdymi zakupami sprawdzamy stan lodówki i spiżarni oraz robimy listę zakupów,

unikając dzięki temu marnowania jedzenia i tym samym zbędnego wydawania pieniędzy. W miarę możliwości tworzymy tygodniowe menu, aby później nie tracić czasu na rozmyślanie o potrawach na kolejny dzień, a także ułatwić sobie robienie zakupów. Natomiast samo gotowanie składa się z bazowego produktu z niewielką ilością dodatków, by przygotować smaczne danie w krótkim czasie i tym samym mieć więcej czasu wolnego na to, co nas uszczęśliwia.

 

Minimalizm, jako sposób na życie w harmonii

Usiądź i zastanów się, czy masz ochotę zacząć przygodę z minimalizmem. Może czas na remont i szukasz nowych rozwiązań dla swojego wnętrza? Minimalizm ma Ci pozwolić na życie w zgodzie ze swoimi przekonaniami, robiąc miejsce na to, co trwałe, ponadczasowe i niezbędne. Nie musi on pochłonąć Cię w pełni. Zacznij od małych kroków, jak na przykład usunięcie ozdób, które tylko zbierają warstwy kurzu i nic nie wnoszą do Twojego życia. Nikt nie każe Ci zrewolucjonizować swojego życia. Obserwuj siebie, zobacz, co sprawia Ci przyjemność, ułatwia codzienne funkcjonowanie i ciesz się swoim życiem, a nie tylko przedmiotami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.