Fumo Blog

Nie takie drewno straszne, jak je malują

industrialne dodatki do domu

Drewno towarzyszy człowiekowi od wieków. Było jednym z pierwszych materiałów, które wykorzystywaliśmy jako opał. Ludzie dość szybko nauczyli się jak z drewna zrobić potrzebne narzędzia czy jak użyć go do budowy schronienia. Po dziś dzień, mimo wielu nowych technologii i materiałów, chętnie sięgamy po drewno, lite drewno. Bo jest to surowiec naturalny i odnawialny. Bo wnętrze wypełnione drewnem, niekoniecznie od podłogi po sufit, ma niepowtarzalny mikroklimat.

Wiemy, że nie dla każdego wybór drewnianych wieszaków ściennych zamiast metalowych jest taki oczywisty. Przez lata wokół wyrobów z drewna narosło wiele mitów. Niesprawiedliwie drewno przedstawiane jest jako wymagające i trudne w pielęgnacji. Niektórzy obawiają się, że drewniane dodatki do wnętrz są niepraktyczne w codziennym użytkowaniu. Tymczasem, to nieprawda. Z własnego doświadczenia wiemy, że drewno nie jest zbyt wymagające. A meble, które są w naszym domu najdłużej to właśnie te drewniane. Szafki i półki zrobione z płyt już dawno wylądowały na śmietniku.

 

Właściwe zabezpieczenie drewna

wieszak na klucze industrialny

Olejowany wieszak na klucze NALA

Drewno, żeby pozostało z nami na długo, musi być przede wszystkim odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Są różne metody ochrony drewna od woskowania, poprzez olejowanie, aż po malowanie farbami czy bejcami. Dziś opowiem Wam o dwóch pierwszych, bo je właśnie wykorzystujemy w Fumo.

Dlaczego wybraliśmy woski i oleje? Ponieważ wspaniale wykańczają drewno, wydobywając z niego to co najpiękniejsze. Jednak najistotniejsze jest to, że woski i oleje do drewna to substancje naturalne. Zależy nam, żeby w naszych domach było jak najmniej chemii. Dlatego długo i z uporem szukaliśmy produktów z jak najlepszym składem, czytaj: naturalnym.

W Fumo używamy wosków i olei do drewna włoskiej firmy Borma Wachs. No tak, wiem. Mieli być lokalni dostawcy. Ale w tym przypadku poszliśmy na konieczny kompromis i uznaliśmy, że jakość produktów jest ważniejsza. Nie udało nam się znaleźć lokalnie dostawców oferujących produkty tak naturalne i tak wysokiej jakości. Świetnie się z nimi pracuje i doskonale spełniają swoją funkcję.

 

Woskowanie

Świecznik loftowy NIGA wykończony ciemnym woskiem

Wosk do drewna to mieszanina wosków pszczelich i carnauba. Tworzy na powierzchni drewna ochronną powłokę, która zabezpiecza ją przed czynnikami zewnętrznymi, w tym również przed zbyt intensywnym wchłanianiem wody. Dzięki swojej konsystencji wosk może też wypełnić drobne szczeliny i ubytki. Woski są naturalne (bezbarwne) lub kolorowe. Niezależnie jednak od tego, który z nich wybierzesz, pięknie podkreśli fakturę i rysunek drewna.

Wosk należy nakładać na wyszlifowaną i oczyszczona powierzchnię. Za pomocą bawełnianej ściereczki wcieramy go jak najdokładniej w drewno. Chodzi o to, żeby rozgrzać wosk poprzez tarcie. Dzięki temu można go równomiernie wetrzeć w drewno. Czynność tę powtarzamy 2-3 razy. Pomiędzy każda kolejną warstwą wosku, drewnianą powierzchnię należy przetrzeć wełną stalową 0000.

 

Olejowanie

Olej do drewna, w przeciwieństwie do wosku, wnika głęboko w jego strukturę. Zabezpiecza je od środka. Jednocześnie nie zatyka porów dzięki czemu drewno może oddychać, a wilgoć jest swobodnie odprowadzana. Świetnie nadaje się do powierzchni często i intensywnie używanych, np. stołów, krzeseł, blatów, ponieważ nie będzie się ścierał.

Organizer drewniany JAZO bielony woskiem.

Samo olejowanie wykonuje się dość podobnie jak woskowanie. Powierzchnia powinna być oszlifowana i oczyszczona. Olej można nakładać pędzlem lub ściereczką, tu szkoły są różne. Sporą jego ilość rozprowadzamy równomiernie po całej powierzchni drewna. Proces ten powtarzamy 2-3 razy zależnie od stanu drewna. Pomiędzy kolejnymi warstwami oleju warto powierzchnię przeszlifować wełną stalową 0000.

Zarówno woskowanie jak i olejowanie należy wykonać przynajmniej raz w roku. Dzięki takiej pielęgnacji drewniane przedmioty pozostaną w świetnym stanie przez długie lata.

 

Drewno na co dzień

Codzienna pielęgnacja drewnianych przedmiotów nie jest wcale kłopotliwa. Kurz należy ścierać za pomocą lekko wilgotnej bawełnianej ściereczki. Świetnie nadaje się do tego stary podkoszulek lub t-shirt. Do wody, w której płuczesz taką ściereczkę dodaj odrobinę gliceryny, najlepiej roślinnej. Stworzy ona na odkurzanej powierzchni warstwę antystatyczną.

Pamiętaj żeby na bieżąco ścierać z drewnianych powierzchni rozlane płyny. Drewno nie lubi długiego kontaktu z wodą, ale nie oznacza to, że każda kropla wody od razu zniszczy jego powierzchnię. Zachowaj zdrowy rozsądek.

 

Mam nadzieję, że teraz drewno nie wydaje Ci się już takie straszne i wymagające. Coroczna pielęgnacja w postaci czy to woskowani czy olejowania pozwoli zachować je w doskonałym stanie na długie lata. Oszczędzisz pieniądze i planetę, nie kupując co kilka lat nowych przedmiotów, tylko dbając o to co już masz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.