Fumo Blog

Poznaj drewnianą rodzinę Fumo Design, czyli w jakim drewnie pracujemy.

meble ręcznie robione

Jeśli miałabym przywołać najsilniejsze wspomnienie z dzieciństwa, z pewnością byłby to duży, dębowy stół, zajmujący centralną część kuchni w domu moich dziadków. O ile sam stół to tylko mebel, tak historie z nim związane na wiele lat zakotwiczyły w zakamarkach mojej pamięci. Długie rozmowy, rodzinne obiady i pałaszowanie aromatycznej szarlotki, która w niedzielne popołudnia osładzała nasze spotkania, to tylko niektóre z nich.

 

Szlachetność drewna

Historia drewnianego stołu nie jest przypadkowa. Jest przykładem, że drewniane meble to meble z duszą, którym niestraszny jest upływ czasu. Ba! Z wiekiem nabierają szlachetności i niepowtarzalnego uroku, a każda rysa opowiada kolejną, ciekawą historię.

Pamiętasz przepastne szafy mieszczące garderobę całej rodziny? Funkcjonalne, drewniane komody, których szuflady skrywały gromadzone przez lata bibeloty?

Wiesz, co łączyło wymienione wyżej meble? Wszystkie były z drewna! Rzemieślnicze wykonanie, dbałość o detale i dobór odpowiedniego surowca zaowocowało niebywałą trwałością. Niepowtarzalna kompozycja słojów i pęknięć nadawała unikatowych walorów estetycznych.

Niestety z biegiem lat szlachetne drewno zastąpiły płyty wiórowe, sklejki i meble produkowane na masową skalę, a trend fast furniture i częsta wymiana mebli zdominowały branżę. Rynek zalały produkty wytwarzane taśmowo, zabezpieczone kiepskiej jakości surowcami i nierzadko transportowane z odległych azjatyckich fabryk.

 

Dlaczego drewno?

meble dębowe

drewno dębowe

W Fumo Design lubimy wracać do korzeni. Nie chcemy wpisywać się w pędzący konsumpcjonizm. Zależy nam, by Klientki_ci mieli wybór, dlatego proponujemy alternatywę.

Chcemy umeblować Twoje wnętrza w duchu slow furniture. Wybraliśmy drewno, ponieważ jest trwałym materiałem. Łatwo je odnowić lub przemalować, dzięki czemu zadomowi się w Twojej przestrzeni na wiele lat.

Pozwól, że zabiorę Cię dzisiaj do pracowni Fumo i opowiem o drewnie, które jest bazą wszystkich naszych projektów. To właśnie z drewna powstały  stylowe organizery loftowe, minimalistyczne designerskie wieszaki ścienne oraz nasza zimowa nowość, czyli  świeczniki w stylu industrialnym NIGA.

Jakiego drewna używamy w Fumo Design?

Wybranie odpowiedniego drewna było nie lada wyzwaniem, jednak na tyle kluczowym, że nie mogliśmy zadowolić się kiepskiej jakości surowcem. Ponadto chcieliśmy maksymalnie skrócić drogę transportu, by ograniczyć ślad węglowy. Efektem jest współpraca wyłącznie z polskimi producentami, którzy dostarczają nam drewno najwyższej jakości. Dodatkowo wspieramy lokalną gospodarkę.

Obecnie w Fumo pracujemy z trzema rodzajami drewna – dębem, bukiem i modrzewiem. Czym wyróżnia się każde z nich?

 

Drewno dębowe

Długowieczny i szalenie wytrzymały surowiec stolarski, któremu niestraszny upływ czasu. Jeden z najtrwalszych i jednocześnie najtwardszych rodzajów drewna. Charakteryzuje się wysoką odpornością na kurczenie i działanie wody. Duża ilość nieregularnie rozmieszczonych, prostych słojów oraz ciepła kolorystyka tworzą nietuzinkową kompozycję.

Dębina jest surowcem docenianym za ekskluzywną prezencję. Jej trwałość wykorzystywana jest do produkcji elementów o podwyższonym stopniu eksploatacji.

dodatki z buku

drewno bukowe

Czy dąb ma minusy? Z pewnością jednym z nich jest jego cena. Pamiętaj jednak, że dębowe meble i dodatki to zakup na długie lata.

 

Drewno bukowe

Mniej popularne od dębowego, choć w naszym prywatnym rankingu, bezapelacyjnie zajmuje najwyższe miejsce na podium.

Drewno bukowe to marzenie każdego rzemieślnika – przyjemne w dotyku, o gładkiej teksturze, pozbawione sęków, elastyczne i świetne w obróbce. Z łatwością dostosowuje się do narzędzi, dzięki czemu praca z nim to czysta przyjemność.

Buk jest jasny, o złotawym odcieniu, odporny na uszkodzenia i zmienną temperaturę. Skłonność do pęcznienia sprawia, że słabo sprawdza się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, np. w łazienkach.

Produkty wykonane z bukowiny cechuje niezwykle estetyczny wygląd. W połączeniu z uniwersalnym zastosowaniem i wysoką wytrzymałością otrzymujemy świetną bazę do nietuzinkowych aranżacji.

 

Drewno modrzewiowe

Modrzew jest drzewem iglastym, który jako jedyne zrzuca igły na zimę. Jest wyjątkowo wytrzymały na warunki atmosferyczne, dlatego stanowi cenne źródło drewna.

Cechy wyróżniające drewno modrzewiowe to silnie żywiczny aromat oraz małe i bardzo nieregularne sęki. Ma ciekawe wybarwienie – jasne z czerwono-brązowym oraz lekko falisty układ słojów. Jest twarde, mało kurczliwe i odporne na wilgoć. Podobnie jak buk, modrzew łatwo poddaje się obróbce stolarskiej.

meble z modrzewia

drewno modrzewiowe

Wiemy, że doceniacie modrzew za doskonały stosunek jakości do ceny.

 

Co na koniec?

Drewno zawsze starannie zabezpieczamy naturalnymi produktami firmy Borma Wachs, które charakteryzują się bardzo wysoką zawartością wosków pszczelich i canauba. Dzięki temu na powierzchni drewna powstaje niezwykle trwała i przyjemna w dotyku powłoka.

Projekty, które wypuszczamy w świat to produkty na lata. Możesz mieć pewność, że do Twojego wnętrza trafi unikatowy egzemplarz, będący połączeniem precyzyjnej, rzemieślniczej pracy z oryginalnym designem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.